خواص اترج

خواص اترج

 در این مطلب میخواهیم با اترج و خواص اترج آشنا شویم.

خواص اترج

نام های دیگر اترج

اترج را در طب سنتی ایرانی بالنگ، بادرنج و باذرنج، به یونانی مارسیسقا، به سریانی اطروغا، در زبان اهالی مصر ریحان النعنع و به هندی بجوژه می‌گویند.

طبع گیاه اترج

پوست زرد اترج طبع گرم در اول و خشک در دوم است و میوه آن مزاج سرد و تر دارد.

خواص اترج

 • ضد اسهال و تهوع
 • رفع عطش و سکسکه
 • ویتامین ث
 • مصرف به عنوان نوشیدنی
 • ضد درد و گرفتگی اسپاسم
 • تقویت قلب
 • سوءهاضمه
 • تصفیه کننده خون
 • مفید برای طحال

کاربردهای اترج

 1. روغن اترج از نظر طبیعت گرم و خشک است و مالیدن آن برای رفع بی‌حسی، فلجی، لقوه، رعشه و درد مفاصل، سیاتیک، امراض سرد عصبانی و درد کلیه، مثانه و خوشبویی عرق نافع است. روغن شکوفه آن نیز همین اثر را دارد و روغن برگ آن قوی‌تر است.
 2. خوردن قسمت گوشت سفید متصل به پوست زرد خارجی آن خیلی ثقیل است و دیر هضم می‌شود و مصرف آن باید به صورت مربا با شکر و یا با عسل باشد.
 3. آب قسمت مغز ترش مزه اترج اگر با غذا خورده شود برای مالیخولیای حاصل از سودا نافع است و چون ترشی آن برای اشخاص سوداوی مضر است باید با شکر و قند شیرین شود و سپس خورده شود.
 4. ضماد پخته تمامی میوه بالنگ در سرکه برای درد مفاصل و نقرس و ورم‌های مختلفه نافع است.
 5. در هند از ریشه اترج به عنوان ضد کرم و ضد یبوست مزاج استفاده می‌شود و ضمنا معتقدند که برای سنگ مثانه نیز مفید است. از شکوفه و جوانه‌های آن به عنوان محرک و قابض، از میوه رسیده آن چون عامل مقوی معده و نیرو دهنده و از آب فشرده پولپ آن به عنوان خنک‌کننده و قابض استفاده می‌کنند.

 

میوه_بالنگ


                                             خرید میوه بالنگ خشک از فروشگاه اینترنتی برگینه                                                 


موارد منع مصرف

 • در طب سنتی اترج مضر جگر و مغز گرم مزاجان تشخیص داده شده که باعث ایجاد سردرد در آنان می‌شود و مصلح آن عسل و بنفشه است.

نحوه مصرف

تهیه روغن اترج: شش عدد از پوست زرد خالص آن را در روغن زنبق و روغن خیری از هر یک، ۵/۱ کیلو و اگر نباشد در ۳ کیلو روغن کنجد اندازند و در آفتاب گذارند و هر سه شبانه روز یک مرتبه تجدید کنند تا سه مرتبه یا بیشتر؛سپس استعمال نمایند.

فرق ترنج و بالنگ

اترج دو گونه است يكی اترج صغیر که پوست آن صاف و هموار و نرم است و دو طرف آن باريك که اين نوع را در فارسى ترنج می‌نامند و نوع دوم اترج كبير است که پوست آن غير ناهموار و دو طرف آن چندان باريك نيست بلكه طرفی که متصل به شاخه درخت است اندكی پهن‌تر و طرف دوم آن اندكی باريكتر که اين نوع را به فارسی بالنگ می‌نامند.

رنگ پوست هر دو نوع اترج زرد و طلائي و رائحه یا عطر آن نیکو و خوشبو است بخصوص اترج صغیر یا همان ترنج که طعم آن نیز به تلخی نزدیک است.

خواص اترج

خواص عرق اترج

مایعی که از تقطیر جوشانده برخی از گیاهان مانند بیدمشک، کاسنی یا همین اترج و … به دست می‌آید را عرق نامند که جمع آن عرقیات یا عرقیجات است، عرق گیری یکی از شکل‌های استفاده از گیاهان است که اغلب به صورت خوراکی یا دارویی به مصرف می‌رسند و از پرمصرف‌ترین‌ عرقیات گیاهی می‌توان به عرق بهارنارنج، عرق زنیان، عرق اترج، عرق نعناع و گلاب اشاره کرد.

عرق اترج دارای طبیعت گرم است و برای تقویت معده و اعصاب معده نفع بسیاری دارد. همچنین این عرق ضد اسهال و تهوع است و برای رفع عطش و سکسکه نفع بسیار دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *