خواص قارچ گانودرما

خواص قارچ گانودرما

در این مقاله قصد داریم شما را با خواص قارچ گانودرما (قارچ جاودانگی ) آشنا کنیم.

خواص قارچ گانودرما

قارچ جاودانگی (قارچ گانودرما)

قارچ گانودرما، قارچی یک‌ساله از تیره تابان‌پوستان است. نام محلی این قارچ در چین، لینگ زی؛ در ژاپن، ری‌شی و در کره، یونگ زهی می‌باشد.

محبوبیت این قارچ در طب چینی به بیش از ۲ هزار سال می‌رسد و اغلب با نام قارچ “جاودانگی” نامگذاری شده و به دلیل خواص زیادی که دارد به آن “شاهِ گیاهان دارویی” می‌گویند.

این قارچ بو و طعم دل‌پذیری ندارد و خام آن قابل خورده شدن نیست. در کشورهای مختلف به غیر از چین ژاپن و کره این قارچ به صورت ترکیب با خوردنی‌ها یا دمی‌های مختلف به خصوص قهوه است.

خواص قارچ گانودرما

 • تقویت سیتسم ایمنی بدن.

خواص قارچ گانودرما

 • درمان بیماری های کلیوی.

۱۴ بیمار مبتلا به پروتئینوری که از نشانه‌های بیماری های کلیوی است، شروع به مصرف قارچ گانودرما کردند. پروتئینوری همه‌ٔ آنها پس از مدتی بهبود یافت و دستگاه ایمنی‌شان دوباره تنظیم شد.

قارچ گانودرما توانست از موش‌ها در برابر آسیب کبدی ناشی از مصرف متوسط روزانه‌‌ٔ الکل محافظت بکند.

در حیوانات آلوده به مالاریا قارچ گانودرما توانست همزمان از آسیب‌های کبد و عفونت بالقوه‌ٔ مالاریا جلوگیری بکند.

 • خاصیت خواب آور.

 • ضد آلرژی.

عصاره گانودرما می تواند به طور قابل توجهی انواع مختلف واکنش های آلرژیک، از جمله آسم و درماتیت، را مهار کند.

این گیاه قوی کبد را از آسیب فیزیکی و بیولوژیکی محافظت می کند. همچنین بیماران با کبد چرب و سیروز کبدی ناشی از مصرف الکل می توانند  با عصاره گانودرما روند درمان را سریع تر طی کنند.

یکی از خواص گانودرما کاهش درد عضلات و احساس آرامش در عضلات بدن است. کسانی که دوره نقاهت بیماری را می گذرانند با مصرف روزانه یک فنجان قهوه گانودرما می توانند روند تقویت عضلات خود را سرعت بیشتری بخشند.

 • پیشگیری از پیری زودرس

گانودرما در مبارزه با رادیکال های آزاد نقش داشته و از پیری زودرس پیشگیری می کند.

 • کاهش وزن و تناسب اندام

اکسیژن برای سوختن چربی برای سوخت بسیار ضروری است. سطح بالای اکسیژن متابولیسم بدن را افزایش می دهد و منجر به کاهش وزن می شود. قارچ گانودرما با افزایش اکسیژن خون، انرژی بیشتری را ایجاد می کند. به این ترتیب استفاده از فرآورده های گانودرما به همراه تمرینات مداوم ورزشی در کاهش وزن تاثیر بیشتری خواهد داشت.

 • آنتی اکسیدان قوی


خرید قارچ گانودرما از فروشگاه اینترنتی برگینه 


مقدار مصرف قارچ گانودرما

برخلاف برخی غذاها و مکمل‌ها، میزان مصرف قارچ گانودرما به شکل مصرفی آن بستگی دارد.

بیشترین مقدار مصرفی برای زمانی است که فرد بخواهد خود قارچ را مصرف بکند. در این موارد فرد می‌تواند بین ۲۵ تا ۱۰۰ گرم قارچ گانودرما در روز مصرف بکند. این مقدار برای عصاره‌ٔ خشک‌شده‌‌ٔ آن باید تقریبا یک‌دهم قارچ گانودرمای تازه باشد. به‌عنوان مثال افرادی که ۵۰ گرم قارچ گانودرمای تازه مصرف می‌کنند باید تقریبا ۵ گرم از عصاره‌ٔ قارچ گانودرما را استفاده بکنند.

مقدار مصرفی عصاره‌ٔ قارچ از بین ۱٫۵ تا ۹ گرم در روز متغیر است. علاوه‌ بر این برخی مکمل‌ها ممکن است فقط محتوی بخش خاصی از این قارچ باشند که در این صورت باید مقدار مصرفی پایین‌تر هم بیاید.

خطرها و عوارض احتمالی قارچ گانودرما

اگر قارچ گانودرما را بیش از ۳ تا ۶ ماه مصرف کنید، می‌تواند موجب بروز واکنش‌های آلرژیک مانند خشکی دهان، گلو و مجراهای بینی شود؛ همچنین احتمال بروز علائم زیر نیز وجود دارد:

 • سرگیجه.
 • خارش پوست.
 • راش (نوعی ضایعه پوستی).
 • سردرد.
 • ناراحتی معده.
 • خون‌دماغ.
 • وجود خون در مدفوع.

اگر فشارخون‌تان پایین باشد یا برای افزایش فشارخون‌تان تحت درمان باشید، اگر دچار دیابت هستید و دارو مصرف می‌کنید یا دچار اختلالات دستگاه ایمنی هستید و برای درمان داروهایی مصرف می‌کنید، مصرف قارچ گانودرما می‌تواند خطرناک‌تر باشد.

مصرف مقادیر بالای قارچ گانودرما در افرادی که تعداد پلاکت خون بسیار پایین دارند می‌تواند موجب بروز خون‌ریزی شود.

همچنین، در دوران بارداری یا شیردهی از مصرف قارچ گانودرما خودداری کنید، زیرا درباره تأثیر قارچ گانودرما بر افراد باردار یا شیرده مطالعات کافی انجام نشده است.

تداخل دارویی قارچ گانودرما

قارچ گانودرما خطر خون‌ریزی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین، اگر داروهای ضدپلاکت یا ضدانعقاد مصرف می‌کنید، قبل از مصرف قارچ گانودرما با پزشک مشورت کنید. این داروها عبارت‌اند از:

 • آسپرین.
 • داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی.
 • هپارین.

همچنین ممکن است قارچ گانودرما با داروهای فشارخون بالا نیز تداخل داشته باشد.

بنابراین، قبل از مصرف قارچ گانودرما درباره مکمل‌های مصرفی‌تان با پزشک مشورت کنید، حتی اگر آن مکمل‌ها طبیعی باشند. با این کار، پزشک می‌تواند تداخل‌های احتمالی را پیش‌بینی کند. اگر مصرف قارچ گانودرما برای شما خطری داشته باشد، او به شما می‌گوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.